12 způsobů, jak noví rodiče mohou (a měli by) požádat o pomoc
Nebojte se požádat o pomoc, i když si myslíte, že to zvládnete sami.
Komunikovat své potřeby je náročné v jakékoli životní fázi – a po příchodu dítěte to rozhodně není jednodušší. V tomto období plném náročných situací, ať už fyzických (třeba vynášení kočárku po schodech) nebo psychických (jako je poporodní úzkost), se může zdát nepříjemné požádat o pomoc.
Je normální mít pocit, že obtěžujete druhé, když žádáte o pomoc. Ale snaha zvládnout péči o miminko sami vás může rychle zahltit. Rodičovství vyžaduje obrovské množství energie, a pokud ji momentálně nemáte, je naprosto v pořádku si o podporu říct.
Tady je 12 způsobů, jak efektivně požádat o pomoc a zároveň ji skutečně získat.
1. Mějte vždy po ruce seznam úkolů
Sepsání fyzického seznamu úkolů vám nejen pomůže zorganizovat myšlenky, ale také poskytne ostatním jasné instrukce, jak pomoci.
„Když k vám někdo přijde na návštěvu, často chce držet miminko. Co ale možná opravdu potřebujete, je, aby vám připravil jídlo, vypral prádlo nebo vyčistil koupelnu,“ říkají laktační poradkyně. „Mějte seznam úkolů, které jsou pro vás těžké zvládnout, a když se vás někdo zeptá, jak může pomoci, seznam mu ukažte.“
2. Vyzkoušejte online nástroje
Moderní technologie nabízí spoustu možností, jak si usnadnit život. Nestyďte se využívat dovážkových služeb nákupů či hotových jídel. Požádejte přátele či rodinu o pomoc s úklidem nebo hlídáním.
Některým rodičům se osvědčilo vytvořit online tabulku s možnostmi pomoci, kterou sdíleli mezi své přátele a rodinu, kde se nacházely položky typu: Vyluxovat, Vyzvednout balík, Nakoupit, Uvařit polévku.
Aplikace jako Google Keep mohou navíc sloužit k přehledné organizaci domácích prací nebo k lepší komunikaci s partnerem.
3. Nebojte se oslovit odborníka
Přátelé a rodina mohou hodně pomoci, ale někdy je potřeba obrátit se na profesionály. Laktační poradkyně, pediatři nebo rodinní terapeuti jsou zde od toho, aby pomohli v situacích, které mohou být pro nové rodiče těžké.
Pokud máte problém najít terapeuta, zkuste se zeptat jiných maminek, které už odbornou pomoc vyhledaly. Pokud máte podezření na poporodní depresi, oslovte organizaci Úsměv mámy.
4. Zapojte svého partnera
Komunikace s partnerem je jedním z klíčových aspektů zvládání péče o miminko. O svých potřebách byste měli mluvit otevřeně a pravidelně, ideálně v době, kdy jste oba klidní a máte chvíli volna.
Vyberte si čas, kdy si oba můžete sednout a v klidu si popovídat. Komunikace o potřebách není jednorázová záležitost – jde o každodenní proces.
5. Delegujte úkoly na někoho jiného
Pokud se cítíte trapně požádat o pomoc sami, vyberte si někoho, kdo to udělá za vás. Svěřte se blízké přítelkyni nebo členovi rodiny, který nemá problém mluvit přímo a vyřídí to za vás.
6. Vyzkoušejte podpůrnou skupinu
Pokud máte komplikované vztahy v rodině, může být snazší sdílet své starosti s lidmi mimo vaše nejbližší okolí. Podpůrné skupiny pro rodiče existují na různá témata, například kojení nebo péči o miminko. Velké množství jich existuje na specializovaných webech typu emimino.cz, modrykonik.cz nebo na facebooku. Ve všech skupinách je možné přispívat i anonymně. Pozor však na necitlivé odpovědi, které by vás mohly psychicky nepříjemně zasáhnout.
7. Obracejte se na přátele přímo
Použití sociálních sítí pro žádost o pomoc může být dvousečné. Namísto veřejného příspěvku zkuste oslovit své blízké individuálně.
Psaní na sociální sítě o svých potřebách či nejistotách může být velmi citlivá záležitost a přinést další tlak v podobě nevyžádaných komentářů, proto je lepší je kontaktovat přátele či laktační poradkyni přímo, protože takové žádosti jsou efektivnější.
8. Spoléhejte na laskavost cizích lidí
Někdy potřebujete rychlou pomoc, například otevřít dveře, zatímco držíte miminko a tašky. Nebojte se požádat o pomoc cizího člověka – většina lidí je ráda, že může pomoci.
Stačí oční kontakt a úsměv. Řekněte něco jako: „Můžete mi prosím podržet dveře?“ A nezapomeňte poděkovat, protože lidé ocení, když jejich pomoc uznáte.
9. Vyjasněte si své potřeby
Nejprve si zkuste ujasnit, co vlastně potřebujete. Zapište si své myšlenky a vytvořte seznam priorit.
Vypište si vše, co vás stresuje, a poté to roztřiďte podle důležitosti. Pomůže vám to nejen ujasnit si situaci, ale také lépe komunikovat své potřeby ostatním,.
10. Nebojte se připomenout
V těhotenství jste byla neustále dotazována na své potřeby i na to, jak se cítíte. Některé maminky si stěžují, že po porodu si připadají neviditelné, neboť se okolí začne zajímat výhradně o miminko. Nebojte se proto komunikovat svoje potřeby a upozorňovat na svoje pocity.
Když někdo zapomene splnit slib nebo něco nedorazí, ozvěte se. Je frustrující, když vaše potřeby nejsou vyslyšeny, ale máte právo na péči. Pokud vám nepomůže partner, obraťte se na rodinu nebo přátele.
11. Využijte profesionální služby
Pokud rozpočet dovolí, využívejte dovážky jídel i pomoc profesionální uklízecí firmy. Zavolejte hodinového manžela, který vám pomůže s drobnými pracemi v domácnosti, abyste se mohli v klidu věnovat miminku.
12. Nechte miminko s někým jiným
Najít si denně půlhodinu sama pro sebe je nesmírně blahodárné. Nechte tedy svého partnera jít na procházku s miminkem samotného. Pokud děťátko toleruje kočárek, jistě ho ráda povozí jeho babička. Zpočátku nejspíš budete mít potíž relaxovat, pokud miminko nebudete mít u sebe, ale jakmile zjistíte, že miminko při procházce spokojeně spinká, uvolníte se a budete se moct soustředit sama na sebe.
Shrnutí
Být rodičem je obrovská výzva. Naučit se požádat o pomoc je však krok, který vám může zásadně ulehčit toto náročné období. Nestydět se za své potřeby znamená, že se dostanete k podpoře, kterou si zasloužíte.
