Rodiče, kterým se narodí zimní miminko, můžou mít obavy si odvézt svůj uzlíček radosti domů. Vždyť všude jsou bakterie! Jakékoli onemocnění v prvních dvou měsících je děsivé, a to i když se jedná jen o obyčejné nachlazení. Mějte na paměti, že pro péči o nachlazené miminko platí odlišná pravidla než pro děti v jiných obdobích života vašeho dítěte. Musíte být připraveni na všechno a rychle se to naučit.
Pokud má vaše dítě mladší než 3 měsíce rektální teplotu 38 °C nebo vyšší, poraďte se o dalším postupu se svým pediatrem!
Lékárnička a nachlazení miminka
Základním krokem je zásobená lékárnička pro kojence, která však neobsahuje žádné léky. Při nachlazení děťátka se ale neobejdete bez kojeneckých nosních kapek, odsávačky nosních hlenů a zvlhčovače či difuzéru. I když se můžete bát použití nosních kapek, uvědomte si, že kojenci často nepravidelně dýchají, neumí ještě dýchat pusinkou a proto mohou být více neklidní, když se s rýmou snaží nakrmit nebo spát.
Dětská odsávačka hlenů
Proto je zásadní udržovat jejich udržovat jejich horní cesty dýchací uvolněné. Pokud se budete řídit pokyny, můžete jim jen málo ublížit. Nosní odsávačka je v tomto případě ten nejlepší vynález od dob vynálezu kola! Když se jedná o rýmu, nosní odsávačka vašemu miminku i vám významně ulehčí život. Odstranění hlenu z nosu miminku obvykle pomůže k pohodlnějšímu dýchání. Její použití však nemůžete přehánět, protože se dětské nosní dírky snadno podráždí, čímž se tvorba hlenu ještě podpoří. Proto se obvykle doporučuje ji použít pouze jednou, maximálně 2x denně, a to zejména před spaním, aby se miminko kvalitně vyspinkalo a tělíčko mělo sílu s nachlazením bojovat.
Děťátku pomůžete, pokud pustíte odpařovač a odoláte tomu, aby byl pokoj miminka příliš vytopený. Ve vlhkém a nepřetopeném prostředí se nosní dírky obvykle tolik nezacpávají.
Kdy konzultovat s pediatrem
Pokud má novorozenec horečku, zejména v prvních týdnech života, je třeba ho dopravit na pohotovost nebo do ordinace lékaře, aby se zjistila její příčina a lékař se ujistil, že nejde o nějakou bakteriální infekci. Ačkoli to může být znepokojivé, nepropadejte panice, pokud vám zavedou katetr nebo odeberou krev. Toto je u novorozence s horečkou poměrně běžný postup. Jakmile se potvrdí, že miminko je nachlazené nebo trpí běžnou virózou, oblečte ho volně do dupaček a použijte lehké přikrývky, abyste ho udrželi v teple.

Dobrým zvykem je dávat novorozenci čepičku alespoň do 6 týdnů. Poté už v domácím prostředí čepička nebývá nezbytná. I když v lékárně můžete sehnat léky proti nachlazení pro kojence, pozor, nebývají určeny pro děti mladší 6 měsíců!
Neriskujte a miminku léky pro starší dítě nikdy nedávejte, protože takový postup může situaci značně zkomplikovat
Obvykle jediné, co vám lékař dovolí dát kojenci, je paracetamol pro kojence. Pečlivě však dodržujte dávkování doporučené pediatrem.
Kvůli strachu matek z mikrobů mnoho zimních dětí tráví první dva měsíce v interiéru. Pokud ale máte starší děti, bude bohužel obtížnější udržet bacily stranou. Časté mytí rukou mýdlem je v takovém případě zcela nezbytné. Nikdy nedovolte nikomu (což se vysvětluje těžko zejména babičkám) aby se dotýkal vašeho novorozence, aniž by si je řádně umyl antibakteriálním mýdlem a horkou vodou! Pokud to někoho pohoršuje, budiž, za své dítě ale zodpovídáte vy a musíte ho udržet v bezpečí.
Nachlazení kojeného novorozence
Dobrou zprávou, o které už možná víte, je, že kojené děti mají vyšší imunitu než děti krmené umělým mlékem. Mateřské mléko totiž obsahuje zdraví prospěšné látky, které mohou vašemu novorozenci pomoci k silnému imunitnímu systému.

Zejména kolostrum (prvotní mléko produkované cca 3 – 5 dní po porodu) je plné protilátek a antibakteriálních složek, které mohou vašemu novorozenci pomoci k silnému imunitnímu systému.
Z tohoto důvodu není zcela běžné, že by vaše dítě bylo v prvních týdnech života nemocné. Poté ale může chytit cokoli, co můžete chytit vy. Chcete-li zmenšit riziko přenosu nachlazení od člena rodiny směrem k novorozenci, může pomoct k postýlce děťátka umístit čističku vzduchu, zamezit kontaktu s nakaženým příbuzným a pečlivě dodržovat hygienu, zejména mýt si často ruce mýdlem.
Zvýšená poloha miminka při nachlazení
Pokud umístíte kolébku do místnosti, kde se obvykle nacházíte, můžete snadno kontrolovat stav děťátka a ujistit se, že pohodlně dýchá. Pokud chcete hlavu dítěte mírně zvednout, aby mohly snáz odtékat hleny a dítěti se lépe dýchalo, umisťte pod matraci něco pevného, k sehnání pro tento účel jsou například zkosené matrace. Nepokládejte dítě pro tento účel na polštář – ten je příliš měkký a dítě by si do něj mohlo zabořit nosánek. Ačkoliv mnohým maminkám může vyhovovat chůvička, většina dává přednost tomu, aby byla postýlka v místnosti s nimi.
První nachlazení je vždy nejhorší!
Až budete mít za sebou několikerá nachlazení, budete v péči o miminko stejně zběhlá jako sestřičky v nemocnici. Nikdy se nebojte požádat o pomoc a v případě pochybností konzultujte vždy stav miminka s pediatrem.