Přeskočit na obsah

Koupání novorozence

Koupele svého miminka můžete zařadit do běžného režimu již krátce po jeho narození. Pokud jste rodila v nemocnici, nemocniční sestry nebo personál po narození vašeho dítěte očistí plodovou vodu a krev. Po narození je vaše dítě pokryto vernixem, což je vosková látka na kůži, která chrání dítě před zárodky z okolí. Někteří pediatři proto doporučují odložit první koupání novorozence až do věku několika dnů. Jakmile si však miminko přinesete domů, můžete mu již dopřát první koupel za pomoci mycí žínky, kterou můžete očistit hlavičku, tělíčko a oblast plenek. Toto je nejbezpečnější způsob koupání vašeho miminka, dokud mu neodpadne pupeční šňůra.

Teprve až pupeční šňůra sama odpadne, můžete začít s koupáním novorozence ponořením jeho těla do mělké lázně.

Jak umýt miminko mycí žínkou

Vaše novorozeně by mělo být prvních několik týdnů života koupáno pomocí žínky. Je to nejjednodušší způsob, jak miminko očistit, než odpadne pupeční šňůra.

Než začnete dítě omývat žínkou, ujistěte se, že máte všechny potřebné pomůcky na dosah. Rovněž se ujistěte, že je v místnosti dostatečné teplo, aby se vaše dítě cítilo pohodlně.

Předměty potřebné pro koupání novorozence:
  • podložka na tvrdé povrchy, například deka nebo ručník.
  • mísa s teplou (36 – 38 °C), nikoli horkou vodou
  • žínka
  • jemné dětské mýdlo
  • čistá plenka
  • dětský ručník

Jakmile si shromáždíte zásoby, postupujte podle následujících kroků:

Pro koupel zvolte vyhřátou místnost, sundejte dítěti oblečení a plenku a zabalte je do ručníku. Položte dítě na rovný povrch, například na podlahu, přebalovací pult, pult vedle umyvadla nebo na postel. Pokud je vaše dítě nad zemí, neustále ho držte jednou rukou, abyste se ujistili, že nespadne. Ručníkem postupně odkrývejte pouze tu část těla, kterou právě myjete – novorozenci jsou velmi citliví na chlad.

Začněte u obličeje a horní části hlavy dítěte: Nejprve ponořte čistou žínku do teplé vody. Pro tento krok používejte pouze teplou vodu bez mýdla, aby se mýdlo nedostalo do očí nebo úst dítěte. Otřete horní část hlavy a okolí vnějších uší, bradu, záhyby krku a oči.

Tip: Přečtěte si, jak na čištění uší miminka!

Do teplé vody poté můžete přidat kapku nebo dvě mýdla. Namočte žínku do mýdlové vody a vyždímejte ji. Nyní očistěte zbytek těla a oblast plenek, zejména podpaží a okolí genitálií.

Osušte své dítě, včetně osušení mezi kožními záhyby. Nasaďte děťátku čistou plenku. Můžete použít ručník s vestavěnou kapucí, který udrží jeho hlavičku v teple i během osušování.

Jak koupat miminko ve vaně

Poté, co vašemu miminku odpadne pupeční šňůra, můžete ho vykoupat v dětské vaničce. Postupujte podle následujících kroků:

Naplňte vaničku malým množstvím vody o teplotě 36 – 38 °C, obvykle stačí pět až deset centrimetrů vody. Některé vaničky lze umístit do umyvadla nebo do běžné vany. Po svlečení dítěte ho ihned vložte do vody, aby neprochladlo, a to tak, že levou rukou uchopíte dítě za levou ruku za paži, čímž zezadu podepřete dítěti hlavičku a krk. Pravou rukou ho uchopíte za nohy a položíte ho do vany nohama napřed. Hlavička a krk by měly být z důvodu bezpečnosti vždy vysoko nad vodou.

Dítě můžete jemně polít teplou vodou, aby se ve vaně zahřálo. K čištění obličeje a vlasů používejte žínku a jednou až dvakrát týdně mu umyjte pokožku hlavy šamponem. Zbytek těla umyjte shora dolů teplou vodou nebo mokrou žínkou. Opatrně dítě vyjměte a osušte ho ručníkem. Nezapomeňte osušit zejména záhyby na jeho pokožce.

Nikdy nenechávat dítě ve vaně bez dozoru, ani na vteřinu. Může se rychle utopit, a to i v malém množství vody.

Dítě ve vaně
Jakou zvolit nádobu na koupání?

Pro koupání novorozence jsou k dispozici vložky do umyvadla nebo kyblíky na koupání. To může být dobrá volba, pokud cestujete nebo máte doma málo místa. Při koupání miminka v umyvadle postupujte podle výše uvedeného postupu, ale dbejte na to, aby voda vytékající z dřezové baterie nebyla příliš horká.

Až bude vaše dítě schopno samo sedět (obvykle kolem 6 měsíců), můžete použít plnou vanu. Naplňte vanu jen několika centimetry vody a po celou dobu na něj dohlížejte a dbejte na to, aby jeho hlava a krk zůstaly vysoko nad vodou.

Potřebujete mýdlo?

Při koupání novorozence můžete použít jemné dětské mýdlo nebo dětskou mycí linku. Vyhněte se používání běžného mýdla, protože může být příliš drsné a může vysušit jemnou pokožku vašeho dítěte. Pokožka vašeho novorozence také nepotřebuje hydratační krém, zejména pokud se ke koupání rozhodnete používat čistou vodu bez přídavku dětského mýdla.

Jak umývat pokožku hlavy a vlásky dítěte

Naplánujte si mytí pokožky hlavy nebo vlasů vašeho miminka jednou až dvakrát týdně. Při mytí pokožky hlavy nebo vlasů dítěte můžete jemně vmasírovat dětský šampon do vlasů, pokud je má, nebo přímo na pokožku hlavy. Opláchněte ho mokrou žínkou.

V dětské vaničce můžete také jemně zaklonit hlavičku dítěte, zatímco ho poléváte teplou vodou. Voda se bude rozlévat po stranách hlavy a oplachovat šampon.

Jemné mytí vlásků dítěte fontanele (měkkému místu na vrchu hlavičky) neublíží, ale pokud máte obavy, poraďte se se svým pediatrem. Po koupeli můžete vlasy a pokožku hlavy jemně kartáčovat dětským kartáčem na vlásky. Dávejte však pozor, abyste pokožku hlavy neškrábali.

Jak horká by měla být voda?

Teplota vody na koupání dítěte by měla být teplá, nikdy ne horká. Ideální teplota je mezi 36 °C a 38 °C). Ke sledování teploty můžete použít teploměr do koupele nebo zkontrolovat teplotu vody loktem, abyste se ujistili, že je teplá, a ne horká. Ke kontrole teploty nikdy nepoužívejte dlaň, která vydrží vyšší i nižší teplotu než zbytek těla.

Zkontrolujte také různé strany vany nebo dětské vaničky, abyste se ujistili, že v nich nejsou horká místa. Vodu v nádobě řádně promíchejte.

Pokud to vaše baterie umožňuje, můžete ji nastavit tak, aby teplota vytékající vody nepřekročila 48 °C, což může pokožku dítěte ošklivě opařit.

Jak často je třeba děti koupat?

V prvním roce života vašeho dítěte mohou stačit přibližně tři koupele týdně. To je obvykle zcela dostatečné, pokud při každém přebalování dítěte důkladně umyjete oblast plenek.

Koupání jednou denně nebo každý druhý den je také v pořádku, ale častější koupání by mohlo vysušit pokožku vašeho dítěte. To platí zejména v případě, že používáte mýdlo nebo jiné dětské mycí prostředky.

Závěr

Vaše dítě by mělo být při koupání pod neustálým dohledem. Nikdy nenechávejte novorozence u vody bez dozoru.

Pokud novorozenec pláče nebo se mu koupání nelíbí, ujistěte se, že je v místnosti dostatečné teplo, voda není příliš horká, případně ho při omývání žínkou máte zabalené v ručníku, aby se cítilo pohodlně.

Až bude dítě samo sedět, můžete ho vykoupat ve vaně. Hračky do koupele nebo knížky mohou pomoci dítěti užít si koupání, avšak buďte opatrní s bublinkami, protože časté koupání v bublinkách může vysušovat dětskou pokožku.