Přeskočit na obsah

Délka spánku novorozence

Gratulujeme! Přivezli jste si domů svého nového drobečka! Možná jste si již všimli, že vaše novorozeně většinu času prospí: obvykle kolem 14 až 17 hodin během 24 hodin. Během prvních 6 měsíců života vaše dítě téměř zdvojnásobí svou velikost a hmotnost. Všechna tato náročná práce znamená, že potřebuje dostatek spánku a jídla.

Ale i když miminka hodně spí, péče o ně je stále velice náročná a rodiče bývají vyčerpaní. Důvodem obvykle je, že dítě se velmi často budí kvůli jídlu nebo výměně plenky. Některá miminka jsou také raději aktivní a hravá v noci než přes den.

Miminka se obvykle budí hladová na krmení každých několik hodin. A když se nebudí samy, budete je muset budit k jídlu každé 2-3 hodiny, dokud nepřekročí svou porodní váhu.

Novorozeňata mají maličký žaludek velikosti žaludu. To znamená, že se rychle nasytí, ale musí se krmit každé 1 až 3 hodiny – i když to znamená přivolat vás ze spánku uprostřed noci!

Normální spánkový režim dětí

Novorozenci si obvykle rozdělí 14-17 hodin spánku mezi denní a noční spánek, i když po malých časových úsecích. Děti obvykle spí delší dobu až od 3 do 6 měsíců věku.

Když si novorozence přinesete domů, bude se střídat ve spánku a probouzení připravený na krmení. Novorozenec může spát 1 1/2 až 3 hodiny a pak se probudí hladový.

Vaše děťátko může také potřebovat při probuzení vyměnit plenku, pokud není pouze počůraná. Nejlépe uděláte, pokud se budete snažit zdřímnout spolu s miminkem, ať už je denní doba jakákoli.

Spánkové návyky vašeho dítěte se budou měnit s tím, jak poroste, týden po týdnu.

Je obvyklé, že kojenci ve věku 4 až 12 měsíců spí 12 až 16 hodin během 24 hodin.

Kolik spánku je příliš mnoho?

Informujte pediatra, pokud si myslíte, že vaše novorozeně spí příliš mnoho nebo příliš málo. Pozor, pokud se miminko zdá být nažloutlé – při novorozenecké žloutence je děťátko příliš spavé a nebudí se dostatečně často na krmení. V takovém případě určitě ihned kontaktujte pediatra.

Pokud je vaše dítě čerstvý novorozenec, tedy ve věku do 3 měsíců, nemělo by spát méně než 11 hodin a více než 19 hodin za 24 hodin.

Děti od 4 do 11 měsíců by neměly spát méně než 10 hodin a ne více než 18 hodin spánku během 24 hodin.


Co dělat, pokud se vaše dítě zdá být letargické

Pokud je vaše dítě letargické, nadměrně ospalé nebo se zdá, že nemá energii, může se zdát ospalé, pomalé nebo mrzuté, i když je vzhůru. Nebo nemusí příliš reagovat, když se je pokusíte probudit.

Letargické dítě působí, že nemá zájem o krmení nebo se zdá být příliš unavené na to, aby se nakrmilo. Letargie může být způsobena nemocí, novorozeneckou žloutenkou nebo i nedostatečným přísunem mléka.

Mezi příčiny letargie u novorozenců mohou patřit např:

dehydratace
nedostatečné krmení
nízká hladina cukru v krvi
přehřátí
přílišná zima
infekce
horečka

Děti mohou být letargické z mnoha důvodů, některé jsou závažnější než jiné. Pokud se vám zdá, že je vaše dítě ospalejší, podrážděnější nebo méně čilé než obvykle, ihned o tom informujte svého lékaře.

Dehydratace

Dehydratace může postihnout kojence, děti i dospělé. Novorozenci mohou být dehydratovaní, pokud se ještě nenaučili správně polykat mléko nebo umělé mléko. Mezi příčiny dehydratace patří:

špatná technika krmení
nedostatečné krmení
průjem
zvracení
přílišné ublinkávání
pocení

Mezi další příznaky dehydratace patří:

méně než 6 mokrých plenek za den
pláč bez slz
sucho v ústech
suchá kůže
zapadlé oči
netečnost a letargie
výrazná fontanela

Spánek a krmení

To, jak často se vaše dítě budí hlady, závisí na tom, co pije a kolik toho vypije.

Některé druhy umělé výživy jsou těžší než mateřské mléko. Mateřské mléko se tráví snadněji, takže obvykle chtějí být kojené děti krmeny častěji. A pokud váš novorozenec dokáže vypít hodně mléka, nemusí chtít jíst tak často.

Novorozenec se obvykle automaticky budí na krmení přibližně každé 1 až 3 hodiny. Je to mimo jiné proto, že má malý žaludek a rychle dostane hlad. Novorozenec se také stále ještě učí sát a polykat mléko. Je zcela běžné, že většina novorozenců zhubne během prvního týdne po narození.

Pokud vaše miminko ještě neváží více než při narození a spí déle než 3 hodiny v kuse, budete ho muset jemně pobízet, aby se probudilo ke krmení.

Poraďte se s pediatrem, kdy je vhodné nechat dítě spát, aniž byste ho budili na krmení.

Tipy

Některá miminka mohou potřebovat pomoc při usínání, i když jsou velmi ospalá! Vaše dítě může mít také problémy s uklidněním, když se probudí ve špatnou fázi spánku.

Sledujte u miminka jeho varovné signály, že je připraveno si zdřímnout, abyste mu mohli pomoci rychleji a lépe usnout.

Zde je několik tipů, které pomohou dítěti bezpečně a pohodlně usnout:

Jemně dítě houpejte nebo kolébejte, aby usnulo.
Zavinujte dítě (hlavně ručičky, a to pouze do doby, než začne jevit známky toho, že se učí přetáčet).
Nabídněte dítěti dudlík.
Položte dítě na záda.
Dbejte na to, aby obličej dítěte nebyl zakrytý oblečením nebo přikrývkou.
Z postýlky odstraňte všechny další polštáře, přikrývky a hračky.
Ujistěte se, že dítě není příliš teple oblečeno.
Ujistěte se, že v pokoji dítěte není příliš chladno nebo průvan.
Dopřejte dítěti klidnou místnost na spaní.
Ujistěte se, že je v místnosti dostatečná tma, a nerozsvěcujte jasné světlo.
Postavte kolébku nebo postýlku dítěte vedle své postele.
Ujistěte se, že ve stejné místnosti nespí jiné děti.

Po několika měsících, jak bude vaše dítě větší a starší, vydrží bdělé delší časový úsek, ale stále bude potřebovat dostatek spánku.

Informujte svého pediatra, pokud vaše dítě spí méně než 11 hodin nebo déle než 19 hodin. Pokud se vaše dítě špatně krmí nebo má problémy s přibýváním na váze, možná ho budete muset budit na další krmení.

Pokud se vaše miminko dobře krmí, správně přibývá na váze a dosáhlo již porodní váhy, nechte ho spát, dokud se nebude chtít krmit samo. Pokud si nejste jistá, zeptejte se pediatra či své laktační poradkyně, zda máte své dítě budit, nebo zda máte s krmením počkat, až se probudí.