Přeskočit na obsah

O uspávání miminek

Dnes se s vámi podělím o pár základních tipů, jak pomoci vašemu andílkovi brzy usnout.

Odhadněte správnou chvíli pro uspávání miminka

Děti obecně milují režim, takže když budete dítě dávat spát vždy v podobný čas, vše půjde snadněji. Bdělé dítě vypadá spokojeně, nepláče, máchá ručičkama, jeví zájem o hračky a směje se na mámu. Může si broukat a koukat kolem sebe.

Musíte ale zpozornět, pokud se zklidní. Zklidnění totiž značí první fázi únavy, při které je ideální ho připravit ke spánku. Dítě je najednou tišší, přestane máchat ručkama, nehraje si s hračkami a nepozoruje tolik okolí. Může se zdát, že mu něco schází, je nervózní a chce se tulit. Tulení u mého dítěte často značí nedostatek něčeho – spánku, jídla…

Při druhé fázi únavy už musíte dát dítě spát, a to bezodkladně. Jak poznáte druhou fázi? Dítě zívá a mne si očka. Pokud ani ve druhé fázi nedáte dítě spát, děťátko se dostane do třetí fáze únavy. Bude přetažené, čili příliš unavené na to, aby snadno usnulo. Pokud se dítě dostane do třetí fáze, budete mít s uspáváním mnohem více práce. Pravděpodobně vás čeká nekončící zoufalý pláč, na který nebude pomáhat kojení, dudlík, chování. Přesto musíte zkusit vše, abyste dítě uklidnila a ono mohlo usnout.

Nikdy nenechávejte takhle malé dítě plakat samotné déle než pár velmi krátkých minut, chovejte a chovejte, případně můžete zkusit dítě položit do postýlky a nechat ho samotné maximálně dvě minuty, pro případ, že by ho od usnutí rušila vaše přítomnost.

Denní kojení

Malá miminka potřebují kojit často. Dříve se doporučovaly mezi kojením striktní tříhodinové rozestupy, avšak zkušenost moje i ostatních maminek říká především to, že je dobré kojit víceméně tak často, jak si miminko řekne. Dítě hodně roste a potřebuje spoustu výživy, rychle proto tráví, ale přitom má malý žaludek, proto potřebuje jíst často.

Dítě by ovšem nemělo dostávat napít po intervalech kratších než 1,5 hodiny, aby se v bříšku nemíchalo natrávené mlíčko s čerstvým, což má neblahý vliv na trávení. Takže pokud jste začala kojit ve 12 hodin a dítě ve 14 hodin vypadá nespokojeně, můžete mu zkusit znovu nabídnout prso. Každé dítě je jiné a i když je jedno schopné se při kojení napít dostatečně, aby vydrželo tři hodiny, jiné je již po dvou hodinách hladové. Pokud budete dostatečně kojit přes den, je navíc naděje, že dítě bude na noc syté a nebude se tak často budit. Pokud nemáte podměrečné dítě, nikdy jej nebuďte v noci jen kvůli krmení! Spánek je nesmírně důležitý pro miminko i pro vás. Miminko ve spánku roste a vy naberete energii na další den. Navíc si miminko zvykne, že přes den se jí a v noci se spinká.

Noční kojení

Před nočním spánkem dítě nakojte, aby šlo spát syté. Pokud necháváte miminko spát vedle sebe, například v postýlce přiražené k vaší vlastní posteli, určitě stojí za zkoušku krmit dítě v polospánku. Maminky mají obvykle lehký spánek, takže je probudí zabroukání nebo neklid v postýlce, kdy se dítě teprve budí. Když v tuto fázi nabídnete dítěti prso, dítě se nakojí v polospánku a ihned pokračuje ve spaní. Protože jste ho ale nebudily na krknutí, doporučuji ho jemně otočit na bok, aby se případně nezadusilo zvratky, a záda mu zapřít peřinkou či polštářem, aby na boku vydrželo. Dětem se obvykle na zádech či bříšku spí pohodlně, jen pro klid duše doporučuji používat i monitor dechu, protože zejména při spánku na bříšku hrozí syndrom náhlého úmrtí.